C:\FAT32 -> NTFS (Windows XP)

Проблеми и решения относно работни станции и сървъри.

Модератор: onlinehelp

Post Reply
JackBauer
Новак
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 2:00 pm

C:\FAT32 -> NTFS (Windows XP)

Мнение от JackBauer » Сря Апр 06, 2005 8:51 am

Имам XP.
Харда е на 2 дяла.
Искам да запазя D- дяла, а C дяла от FAT32 да го направя NTFS.
Как да го направя?Какво ми трябва?Как да го форматирам за да стане NTFS.
Колкото по подробно толкова по добре.

Благодаря на всички.

Аватар
forumadmin
Site Admin
Мнения: 546
Регистриран на: Нед Мар 28, 2004 11:30 am
Местоположение: Пред pc-to!
CONTACT:

Мнение от forumadmin » Сря Апр 06, 2005 1:38 pm

Искаш да си запазиш текущата инсталация на XP-тo или всичко отново искаш да преинсталираш ?!

JackBauer
Новак
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 2:00 pm

Мнение от JackBauer » Сря Апр 06, 2005 1:54 pm

Искам да преинсталирам C-дяла и да запазя информацията която е на D- дяла.

Аватар
forumadmin
Site Admin
Мнения: 546
Регистриран на: Нед Мар 28, 2004 11:30 am
Местоположение: Пред pc-to!
CONTACT:

Мнение от forumadmin » Сря Апр 06, 2005 2:11 pm

Еее то така е песен. Всичко важно от С дяла го местиш на D. Сменяш си от биоса да бутваш първо от цд. Рестарт. Взимаш инсталационно ЦД с XP (bootable). Започва инсталацията, и на едно място те пита какво да направи с файловата ти система - избираш му - форматирай и го направи NTFS и си готов... Айде успех, ако има нещо - насреща сме!!!

JackBauer
Новак
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 2:00 pm

Мнение от JackBauer » Чет Апр 07, 2005 1:55 pm

Е няма ли как да го излъжем този windows, че да стане NTFS. Причината поради която го инсталирам е че за да инсталирам една игра ми иска задължително харда да ми е NTFS. Пък за една игра да инсталвам (да ти кажа честно-заслужава си). Ама все пак......

richard_75
Новак
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 11, 2004 11:39 am
Местоположение: гр.Лом

Fat32 или NTFS ?

Мнение от richard_75 » Чет Фев 02, 2006 12:44 pm

Харддиска ми е цепнат на 3 части и трите са с FAT32, общо харда е 80 гб. Наскоро разбрах, че ако даден файл(който искаш да създадеш) е над 4 гб, трябва харда ти да не е FAT32 за да може да се чете, ако наистина е така може ли примерно D и E да не са FAT32 a друг формат?
Всичко това го питам с цел, искам да си инсталирам програма за направа на DVD - DVD Lab Pro, но в инструкциите и пише че, ако файла който ще създавам ще е над 4 гб, трябва да "не съм FAT32" ?
Дайте ми съвет какво да направя?
Благодаря Ви предварително!
PS: Знам че е от значение - със WINXP съм (мисля че 2002)

Аватар
larry
Site Admin
Мнения: 440
Регистриран на: Чет Яну 01, 1970 2:00 am
Местоположение: Някъде в Интернет...
CONTACT:

Мнение от larry » Чет Фев 02, 2006 8:45 pm

Здрасти richard_75,

няма проблем и 3те ти партишъна да са различен формат. Трябва ти програма от сорта на PowerQuest Partition Magic с която да си смениш формата на дяла дори и без да форматираш. Искам да направя само една корекция - Фат32 подържа не до 4 а до 2GB големи файлове.

Успех

richard_75
Новак
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 11, 2004 11:39 am
Местоположение: гр.Лом

Благодаря ти !

Мнение от richard_75 » Пет Фев 03, 2006 9:56 am

Аз имам PowerQuest Partition Magic 7, искаш да кажеш, че мога да ги превърна във NTFS с тази програма без да се случи нещо на Windowsа!
Ама това е страхотно, аз така се бях претиснил че трябва да си преинсталвам Windowsa, въпроса мие по-лошо ли ще е за самия Windows, ako ne e FAT32, всмисъл такъв ,тези тъпанари от които си купих компютъра ,ако NTFS е по-доброто решение ,защо са ми ги направили FAT32 подяволите?:( По-лесно ли им е било или какво?
Благодаря ти много! Лек и успешен ден!

Аватар
larry
Site Admin
Мнения: 440
Регистриран на: Чет Яну 01, 1970 2:00 am
Местоположение: Някъде в Интернет...
CONTACT:

Мнение от larry » Нед Фев 05, 2006 11:33 pm

Не е проблем Windows-а ти да е на Фат32. Някои хора предпочитат да е на фат32 други на нтфс... различни хора - различни мнения. Ако в момента не ти прави проблеми не го пипай :)

Само да те предупредя: дяла на който ти е Windows-а няма да можеш да го смениш безпроблемно от фат32 на нтфс, сигурно ще ти се наложи да преинсталираш... така че можеш да го оставиш както си е.

Larry

pancho_k
Ламер
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 27, 2007 12:32 am

Мнение от pancho_k » Вто Фев 27, 2007 11:05 am

Може да използваш и услугата на самото XP.

След команден знак въвеждаш

convert d: /fs:ntfs

d: е дялът, който искаме да конвертираме.

Немога да кажа дали ще стане за дяла на който е инсталирана самата операционна система.

oxygen
Ламер
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 6:42 pm
CONTACT:

Мнение от oxygen » Пет Сеп 28, 2007 7:38 pm

При форматиране е нормално да се изтрият всички данни на съответния дял. Добре за големина на секторите да изберете 4КБ. Така се използва по-добре пространството. Ако нямате много памет бихте могли да направите специален дял за виртуалната памет. Предимството на новия дял е, че той няма да се фрагментира. При рестарт се изтрива информацията, която е на него. Доколкото си спомням обаче е необходимо да се направи такава настройка за изтриване на swap файла, която по подразбиране е изключена, за да не бави изключването на Уиндоуса.

oxygen
Ламер
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 6:42 pm
CONTACT:

Мнение от oxygen » Пет Сеп 28, 2007 7:39 pm

oxygen написа:При форматиране е нормално да се изтрият всички данни на съответния дял. Добре е за големина на секторите да изберете 4КБ. Така се използва по-добре пространството. Ако нямате много памет бихте могли да направите специален дял за виртуалната памет. Предимството на новия дял е, че той няма да се фрагментира. При рестарт се изтрива информацията, която е на него. Доколкото си спомням обаче е необходимо да се направи такава настройка за изтриване на swap файла, която по подразбиране е дезактивирана, за да не бави изключването на Уиндоуса.

Аватар
larry
Site Admin
Мнения: 440
Регистриран на: Чет Яну 01, 1970 2:00 am
Местоположение: Някъде в Интернет...
CONTACT:

Мнение от larry » Нед Сеп 30, 2007 8:37 am

oxygen, защо си го пуснал мнението 2 пъти?

Post Reply