Какво е това DMA ?

Проблеми, съвети и други.

Модератор: onlinehelp

Post Reply
Harry
Новак
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Мар 21, 2004 11:25 pm
CONTACT:

Какво е това DMA ?

Мнение от Harry » Чет Мар 25, 2004 3:37 pm

Какво е това ДМА? Знам от къде све включва, но защо се използва и кога трябва да е включено-идея си нямам.Ако някой има, да ме светнеееее :))))

Аватар
onlinehelp
Hesup.com Модератор
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 12:09 pm
Местоположение: В матрицата съм още...
CONTACT:

Ето и отговора...

Мнение от onlinehelp » Чет Мар 25, 2004 4:58 pm

Какво е DMA?

DMA означава Direct Memory Access или Директен достъп до паметта. DMA представлява система, която позволява на различни устройства да имат достъп до паметта без заявките да минават през процесора. Обикновено процесора контролира достъпа до паметта но чрез използване на DMA това извършва специален контролер - интегрална схема разположена на дънната платка, които осигурява няколко канала за обмен между паметта и устроиствата, използвайки за пренос системните шини. Контролера може да пренася данни от и към RAM паметта по шините, без с това да се обременява процесора.

Обменът на данни чрез DMA се инициира софтуерно/програмно/ или хардуерно по заявка на устройството, което използва съответния канал.

DMA канали използва САМО ISA шината. При PCI тази система е заменена от т.нар. bus mastering, това е система, при която специална функция на PCI контролера върши в общи линии същото.

От мен да го знаеш, винаги отметката на DMA трябва да ти е сложена за да ти работи по-бързо ПЦ-то като цяло.

Copyright© Hesup.com

Harry
Новак
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Мар 21, 2004 11:25 pm
CONTACT:

Thanks

Мнение от Harry » Съб Мар 27, 2004 9:16 am

Благодаря , веднага отивам да си я включа тази отметка.

Post Reply