Комуникации: Siemens с рекорд за мобилна скорост

Новини от света на компютърните и високите технологии.
Post Reply
Аватар
larry
Site Admin
Мнения: 440
Регистриран на: Чет Яну 01, 1970 2:00 am
Местоположение: Някъде в Интернет...
CONTACT:

Комуникации: Siemens с рекорд за мобилна скорост

Мнение от larry » Нед Дек 12, 2004 10:31 pm

Нов световен рекорд бе поставен в изследователските лаборатории на Сименс Комюникейшън Груп. За първи път, данни са били прехвърлени в реално време чрез мобилна комуникация при скорост от един гигабит за секунда (Gbit/s), което се равнява на 1000 мегабита за секунда (Mbit/s). За сравнение: WLAN (Безжични Локални Мрежи) мрежите понастоящем предлагат най-бързите безжични връзки при мобилните устройства при скорости от около 50 мегабита за секунда (Mbit/s). За да постигнат своя рекорд за висока скорост, Сименс са събрали така наречената “Интелигента Система от Антени”, състояща се от три предаващи и четири приемащи антени с т.н. Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM). Изследователите са взели предвид тези технологии, които са особено ефективни при използването на радиочестотния банд, за да създадат високо надеждни модули за генерацията мобилни комуникации седяща зад съкращенито W-CDMA (Code-division multiple access).

По време на дебютите на новото поколение мобилни комуникации, които се очакват да започнат през началото на 2015 година, нуждата от голями капацитети за радио разпространение на глас, данни, снимки и мултимедия се очаква да нарасне около 10 пъти. “Бъдещите мобилни комуникационни системи ще трябва да оползотворят честотния банд по възможно най-ефективния начин, с възможно най-ниските мощности,” казва Christoph Caselitz, Президент на отдела по мобилни мрежи към Сименс Комюникейшън. “С нашата експериментална система, ние ще бъдем способни да демонстрираме колко мощни могат да бъдат интелигентните антени в комбинация с OFDM. По този начин ние създадохме най-важния модул за бъдещите комуникационни системи.”

Професионалистите наричат интелигентната антенна система “мултиантенна система” или “MIMO” (Multiple Input, Multiple Output) система. Под тази концепция се разбира - различни антени да предават едновременно различни потоци от данни през едни и същи радио канали и честотни ленти. Това е приложимо при пространство, в което различни единици от хора едновременно провеждат разговори, както между различните еденици така и помежду си, като все пак не си пречат един на друг. В сравнение с конвенционалните индивидуални антени, които предават на различни честоти, MIMO методът позволява да бъдат умножени потоците от данни, като по този начин правят значително по ефективно използването на скъпия ефирен ресурс.
Една от причините, поради която мулти-антенните системи не се използват масово в днешно време е голямата изчислителна мощност, която е необходима за приемащата част. Това е така, защото информацията която се изпраща едновременно чрез няколкото антени се приема от други няколко антени и трябва да се реконструира в реално време от приемащото устройство. Това надвишава възможностите на типичните чипове, които се използват в днешната мобилна индустрия. Изследователите от Сименс преодолели това предизвикателство чрез разработването на нови сигнално-обработващи алгоритми, които могат ефективно да бъдат внедрени в хардуерните модули, които са на разположение днес.

Експерименталната система работи в 5 Гигахерцовия банд и има широчина на лентата от 100 Мегахерца. Така наречения Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) метод за радио разпространение, който е включен в системата, защитава радио сигналите от повечето видове възможни радио смущения, като например ехото, което се получава, когато сигнала се отразява от предмети и сгради. Този метод, който за дълго е бил известен и се е считал за високо надежден метод за радио разпръскване за бъдещите мобилни комуникации, вече е внедрен в днешните безжични локални мрежи, както и в дигиталните телевизии (DVB) и радио (DAB).

Изследователският екип на Сименс вече работи върху по нататъшно увеличаване на скоростта на данните и подобряването на мобилността на устройствата, оборудвани с много елементните антени.

Сименс са разработили експериментална едно-гигабитова система, която ще бъде представена публично на третия GSM световен конгрес през 2005 в Кан, със съдействието на Института за телекомуникации Fraunhofer и Институтът за приложни радио системи и технологии.

Post Reply