0.Изначалният въпрос: Плазма или LCD
Вечният въпрос, който неведнъж сме разисквали и на страниците на списанието. Отговорът му не може да бъде еднозначен – „купи си LCD или избери Plasma”. Истината е, че и двете технологии имат своите преимущества и коя от тях ще изберете зависи от вашите изисквания към технологичния продукт. Въпреки че и двата типа предлагат ярка картина и дори външно трудно ще различите кой точно е LCD и кой Plasma, във „вътрешността” си те са коренно различни. Доскоро една от основните външни разлики между тях се криеше в размерите – плазмените модели не „падаха” под 42 инча размер заради технологичните си особености, а LCD не можеха да прекрачат границата от 37 инча и нагоре. През последната 1-2 години обаче дори тази разделителна граница бе превзета и вече можете да намерите както по-малки от 42 инча „плазми”, така и доста по-големи от 37 инча LCD-та.
Въпреки това много потребители считат, че плазмата има повече предимства пред LCD. Най-големият довод, който се изтъква е, че плазмата има по-добри нива на черния цвят – т.е. тяхното черно е по-истинско и дълбоко, заради липсата на задна подсветка (лампа), каквато използва LCD технологията. Черното на плазмата е истинско черно, а не някаква тъмна степен на сивото, както е при LCD. Това означава, че всички останали цветове ще изглеждат много по-живи и естествени, непроменени, както се получава при „смесването” на тъмносивото на LCD с останалите цветове. Няма да избледняват. Разбира се, използвайки различни трикове производителите на LCD се доближават все повече до истинското черно и вероятно някой ден ще успеят да го постигнат.
Поддръжниците на LCD пък твърдят, че плазмените телевизори се „изхабяват” по-бързо заради начина на светене (горене) на пикселите и след около 10 000 часа образът избледнява и телевизорът трябва или да се ремонтира или да се... изхвърли. Днешните плазми обаче гарантират 60 000 часа работа, дори много повече, което все пак са достатъчен брой години. Още един минус на плазмите – прегарянето на пикселите при продължително светене в един цвят също все по-малко е валиден, особено що се отнася за добрите и по-скъпи модели от ново поколение. Разбира се, ако купите стар модел, „на сметка” или на специална промоция може по-бързо да опрете до проблема с оставането на отпечатъци върху екрана. Новите предложения обаче разполагат с редица различни технологии, които автоматично „преместват” пикселите или целия кадър за кратко време, без да го забелязвате, което обаче е достатъчно за това пикселите да не прогарят. Други модели използват инвертиране на кадъра или дори изобразяване на цял кадър в един цвят.
1.Разделителната способност
По-големите модели обикновено вече предлагат най-високата разделителна способност, достъпна за масовия пазар – 1920 x 1080 пиксела или Full HD. Тези телевизори могат да изобразяват всеки един пиксел от най-качествените филмови заглавия, продаващи се на пазара днес – Blu-Ray и HD-DVD. Освен филми от тази разделителна способност могат да се възползват и игралните конзоли от ново поколение – Xbox 360 и Playstation 3. Все повече сателитни канали също преминават към HD телевизията и ако сте фен на LOST, Battlestar Galactica или Prison Break използването на Full HD телевизор ще ви донесе максимално удоволствие. Разбира се, HD Ready телевизорите (поддържащи по-ниските резолюции от 720p надолу) също не са за изпускане, а са и по-евтини. Ако ще давате обаче над 1500 лева за телевизор, почти задължително е той да е Full HD.
2.Трябват ли ви входове и изходи?
Макар и да ви звучи странно те са почти толкова важни, колкото самата разделителна способност. Защото липсващите възможности за връзка могат да направят телевизора ви буквално безполезен. Колкото повече опции за свързване имате – толкова по-добре. Днес наличието на HDMI входовете е направо задължително. Избирайте модели, които имат минимум два-три такива, защото все повече периферни устройства ги използват. А предимствата на HDMI са много, защото освен тънкия кабел, който предлагат, той може да пренася не само видео с максимално висока резолюция (1080p), но и звук. Много от новите модели вече поддържат HDMI версия 1.3, включваща x.v.Color технологията. Тя гарантира подобрено цветопредаване, още по-живи цветове, въпреки че до момента няма много периферни устройства, който да я поддържат, още повече – филми. Но притежаването на телевизор с нея е инвестиция в съвсем близкото бъдеще и ще ви спести пари, когато моментът настъпи.
3.Какъв е размерът на стаята ви?
Това правило важи от самата зора на телевизията и е логично – не може да сложите малък телевизор в огромна стая и да напрягате излишно зрението си. Има различни таблици и правила за изчислението на разстоянието от мястото на което седите до екрана. Но най-лесно е да запомните, че минималното разстояние от което трябва да гледате е едно към едно и половина. т.е. – за 42” модел минималното разстояние е малко повече от един метър. Ако гледате по-отблизо, вече ще виждате пикселите и образът няма да ви е много приятен. Оптималното разстояние в случая е малко по-отдалеч, като разбира се зависи много от това, какъв сигнал гледате – обикновена кабелна ТВ, DVD или пък висококачествен HD сигнал (720p или 1080p).
4.Ще използвате ли HD сигнал и от какъв тип?
Включването на обикновената кабелна ТВ няма да ви покаже максимума, на който е способен HD телевизора. Помислете, дали ще можете да си осигурите цифрово HD съдържание – използвайки кабелен set-top box или сателитен HD приемник. По-новите модели имат вградени DVB-C тунери, който са направо вградени в приемника и не се нуждаете от отделни устройства, но тогава ще ви е нужна и съответната карта за разкодиране на сигнала. Поинтересувайте се за това от вашия кабелен доставчик предварително. DVB-T моделите могат да приемат HD сигнал и по въздуха, но у нас все още официално няма такива телевизионни канали.
5.Маниак ли сте на тема филми и качество?
Ако е така, никакъв модел под Full HD (1920 x 1080 пиксела) не е за вас. Днес, когато битката между Blu-Ray и HD-DVD приключи ви е гарантирано че само за година-две пазарът ще изобилства от филмови заглавия с най-високата резолюция. Така че, купувайки тв с по-ниска резолюция може да ви накара да се почувствате излъган. Дори да сте фен на свалянето на филми от интернет, използвайки компютър ще може да гледате филми с най-високото качество, без никакви компромиси.
6.Притежавате ли вече добра многоканална звукова система?
Вградените в телевизора колонки може и да са добри за гледане на новини или някое токшоу, но за пълно удоволствие от HD филмите са крайно недостатъчни. Грехота е да си купите 50 инчов „звяр” и да слушате двуканален звук. „Въоръжете” подходящо вашият нов телевизор с максимално възможните за вас брой колони и ресивър. Ако гледате видео от PC може да използвате и сравнително евтини многоканални решения за 5.1, 6.1, дори 7.1 колони.
7.Ще поставяте ли телевизора на стената, или ще разчитате само на стойката му?
Този въпрос също не е за подценяване, защото ако ще окачвате като картина някой 60” или още по-голям телевизор е добре да се доверите на професионалист в областта. Освен специалната стойка, която ще ви трябва, той ще прецени... дали стената ви е достатъчно подходяща и здрава за да издържи теглото му! Не забравяйте и че окачвайки го на стената все пак увеличавате разстоянието до него. Затова проверете отново таблицата за оптималното разстояние до екрана.
8.Сделка или не?
Когато вече сте решили какво ще купувате и сте се спрели на даден модел не е зле и да разгледате къде се продава, на какви цени, дали има отстъпки, промоции. Дали може да се купи от интернет и да ви бъде докаран у дома ви, без да плащате транспортни разходи. Дали има достатъчно добра гаранция и добър сервиз. Може дори да разровите интернет форумите за мнения на потребители, вече тествали модела и да знаете предварително, какво ви очаква като дефекти или екстри. Все пак покупката е сериозна и по-добре да изгубите ден два в четене, отколкото да разберете че модела ви не поддържа нещо, което искате, едва, когато го окачите на стената и е безнадеждно късно.
9.Кабелите
Купуването на телевизора изобщо не приключва целия процес. Все пак трябва да го разположите, свържете, настроите. Ако не сте се снабдили предварително с нужните кабели за връзка добре е да го направите предварително, ако искате да гледате още същата вечер на новия си приемник. Вземете предвид устройствата, които ще свържете с него (домашно кино, плейър, конзола, компютър) и се снабдете с нужните кабели. Така ще можете да ги свържете още при самото инсталиране на дисплея и няма да се наложи по-късно да размествате и размонитирате. Ако свързвате компютър и телевизора ви притежава аналогов (D-Sub) и цифров (DVI) интерфейс е по-добре да купите DVI кабела, защото качеството на образа ще бъде несравнимо по-добро. За конзолите и Blu-Ray плейърите изберете възможно най-качествения HDMI кабел (според джоба ви, защото има и такива за стотици левове). За свързване с по-стари устройства вероятно вече притежавате аналогови кабели (chinch), но и тук важи правилото – колкото по-качествен кабел, толкова по-добър сигнал.
10.Диванът
Помислете за начина на разположение пред и около телевизора. Ако е разположен пред голям диван, а около него има множество кресла или еста за сядане се постарайте ъгъла на виждане спрямо телевизора да не е прекалено голям. Все пак, както вероятно знаете LCD моделите страдат от недостатък по отношение ъгъла на виждане и хората, разположени доста встрани от него определено няма да виждат толкова качествена картина. Плазмените модели не страдат от във висока степен от този проблем, но и при тях съществува ефектът на соларизация (лошо преливане на тоновете), което се забелязва особено при тъмни сцени при определен ъгъл на виждане.
10+1 въпроса преди да си купите нов телевизор
Модератори: forumadmin, onlinehelp
- forumadmin
- Site Admin
- Мнения: 546
- Регистриран на: Нед Мар 28, 2004 11:30 am
- Местоположение: Пред pc-to!
- CONTACT: